קיימות, או באנגלית - 'Sustainability', נגזרת מהמילה קיום, ומתייחסת לשאלה "האם ניתן לקיים או לשמור על מצב מסויים לאורך זמן?" בד"כ המונח קיימות מתייחס לפן האקולוגי של השתלבות האדם בסביבתו והשפעתו עליו, אך ניתן לייחס את המושג גם לתחומים אחרים.  נעסוק בעיקר בההשפעה האקולוגית של בני אדם על הסביבה הביולוגית.
 
 
קיימות הינו מצב של שיווי משקל בין מערכות בטבע כך שאחת לא פוגעת בשניה. כיוון שכפי שנסביר בהמשך מערכות הנמצאות בטבע ללא התערבות אנושית הינן מערכות בנות קיימא - כאשר מדברים על קיימות מערכת אחת תהייה האדם והשפעתו על מערכות טבעיות אחרות.

הנושא עלה לראשונה לדיון בסביבות 1960, לאחר התיעוש המאסיבי של האדם בתקופה זו (לאחר מלחמת העולם השנייה, ולאחר תקופת המיתון הגדול שהיה בארה"ב).


מערכות ביולוגיות בנות קיימא נמצאות בכל מקום בטבע. אפילו מערכות ביולוגיות קטנות כמו אגמים או ביצות, בהם מערכות שונות מזינות אחת את השנייה הינן מערכות בנות קיימא, כאשר ה"הוכחה" לכך הינה פעילותן רבות השנים.

לכדור הארץ מערכות אקולוגיות שונות המווסתות פרמטרים מגוונים כגון: טמפרטורה, רמות חמצן, חנקן, פחמן, מים ועוד. מערכות אלו קיימות מיליוני שנים, אך עם התפתחות האדם והתרבותו - מספרן פוחת והאיזון הטבעי מופר.


הקיימות קוראת להשיב את האיזון הטבעי על ידי שימור מערכות אקולוגיות קיימות, אך יותר מכך באמצעות שינוי המערך היצרני שלנו כך שישתמש כמה שיותר בחומרים טבעיים, מתכלים ומתחדשים.

(מוצרים כמו שקיות מתכלות, שקיות בד רב פעמיות, שקיות יוטה וכד').


הקיימות נמדדת ע"י השפעתה על: אטמוספירה, ימים, מאגרי שתייה, קרקע, אדמות חקלאיות ויערות.

האטמוספירה שומרת על הטמפרטורה ומגנה עלינו מפני נזקי השמש.

הימים הינם מווסתי טמפרטורה ובנוסף מהווים מקור עשיר באוכל.

מאגרי שתייה הינם משאב מתחדש אך עם כמויות מוגבלות.

זיהומי קרקע עלולים לחסל אוכלוסיות שלמות ואף להכחיד מינים שונים.

אדמות חקלאיות מספקות לנו מזון.

יערות עוזרים לשמור על המגוון הביולוגי בנוסף לאפקט של ויסות רמות הפחמן והעלאת רמות החמצן.


אנו בד"כ פוגעים במערכות הנ"ל כאשר הם רוצים לספק צרכים אנושיים כגון: יצירת אנרגיה, אוכל ובעצם כל שאר מוצרי תעשייה.


רק בשנות ה-2000 נושא הקיימות תפס תאוצה, והמודעות גוברת מיום ליום.

אך הדרך בין מודעות למעשים הינה ארוכה, שכן החברה שלנו כל כך רגילה לתיעוש, והתעשיינים בסה"כ מעוניינים ברווח מהיר, שכל שינוי בנושא - כנראה שלא יתקבל בחמימות יתרה.


לסיכום - "רעיונות ירוקים" עושה מאמצים להביא מוצרים ירוקים באמת לצרכנים הישראלים.

לא סתם שמנו למולנו את המטרה לקדם את נושא השקיות המתכלות ביולוגית. בזמן האחרון הנושא לאט לאט צובר תאוצה. וישנן מספר חברות המציעות שקיות מתכלות אלא שלא תמיד הן באמת מתכלות.

אז שימו לב האם מדובר בשקיות מתכלות ביולוגית או בחיקוי זול ולא מתכלה.

על המשמעות של שקיות מתכלות ביולוגית והשוואתם למוצרים דומים קראו בעמוד שקיות מתכלות.